14 Temmuz 2015 te Derbesiye kentinde Rojava film komunu kuruldu. Çok sayıda basın kuruluşu, misafir ve cizre Konton yönetimi eş başkanı Hediye Yusuf ‘unda hazır olduğu basın toplantısı ile Rojava Film Komunu kuruluşu duyuruldu.

Kuruluş bildirgesi(link)okundu. Bu bildirgede kuruluş nedenlerimiz amaç ve hedeflerimiz görülecektir. Cizre Kantonu eş başkanı ve Rojava Film Komunundan arkadaşlar basın toplantımızda konuşma yaptılar.

Bir gün sonra 15 Temmuzda sinema eğitimi için bir aylık atölye çalışması başlatıldı. Bu atölyede öğrenciler sinema tarihi, Kürd Sineması, film kuramları, görüntü-kamera, montaj, senaryo ve ses eğitimi derslerinde yerlerini aldılar.

Rojava Film Komunu kuruluş toplantısı basın tarafından da takip edildi bu konuda şu sayfaya(link)bakabilirsiniz.

Açılış tarihi 14 temmuz olarak belirlendi çünkü bu tarihte Amed zindan direnişinde açlık grevi başlamış ve bunun sonucunda Kemal PİR, Mehmet Xeyri DURMUŞ, Ali ÇİÇEK, Akif YILMAZ arkadaşlar şehit düştüler.


Aşağıda bazı graffiti fotografları göreceksiniz hem Charlie Chaplin hem de Yılmaz Güney’e ait komünda fotografların yapılışlarını göreceksiniz. Aynı zamanda bazı fotograflar ve de kimi eylemlerimizi göreceksiniz.